Hogyan legyünk elégedettebbek

Életünkben többször előfordulhat, hogy azt érezzük valami miatt nem vagyunk elégedettek. Lehet, hogy meg tudjuk fogalmazni a konkrét okát, de az is lehet, hogy nem tudjuk szavakba önteni mi kelt bennünk hiányérzetet. Látszólag jól élünk, szépen haladunk és mégis azt érezzük, hogy valami nem kerek. Előfordulhat, hogy az indíttatást nem a külső tényezőkben, hanem sokkal inkább magunkban kell keresni.

A múltban megélt fájdalmainkat addig nem tudjuk elengedni, amíg fel nem dolgoztuk azokat. Egy fel nem dolgozott trauma rányomhatja a bélyegét a jelenlegi kapcsolatainkra és hitrendszerünkre is, amik bekorlátozhatnak minket. Helyretenni a múltban átélteket felszabadító érzés és lehetőség ad, hogy önmagunk lehessünk és olyan életet élhessünk, amire igazán vágyunk. Ha úgy érezzük, hogy ez nem megy egyedül, akkor ne féljünk szakember segítségét kérni.

Hasonlóan negatív hatása lehet a jövő miatti folyamatos aggódásnak. Felmérni egy cselekmény következményeit és az abban rejlő veszélyeket genetikai adottságunk: az ősembernek muszáj volt folyamatosan készenlétben lennie és megtalálni a veszélyforrásokat, mert ez elengedhetetlen volt az életben maradásához. Ma már azonban nem kell a kardfogú tigristől tartanunk, így az állandó félelem attól, hogy valami balul sül el stresszes és kimerítő. Segíthet az önbizalmunk erősítése és a kontroll lazítása: nem kell előre tudnunk mindenre a megoldást, bízzunk abban, hogy minden helyzetben megtaláljuk a lehetőségeket. Higgyük el, hogy bármilyen helyzetbe is kerülünk, képesek vagyunk alkalmazkodni hozzá.

„Nem a legerősebb marad életben, nem is a legokosabb, hanem az, aki a legfogékonyabb a változásra.” Charles Darwin

Nemcsak a jövőnk miatt aggódhatunk, hanem az életünk olyan részei miatt is, amire nincs ráhatásunk. Az egyik leggyakoribb ok, hogy mit gondol a környezetünk rólunk, de a top faktorok között van a mások tettei miatti aggodalom is. Ismerjük fel, hogy tudunk-e tenni valamit a helyzet befolyásolása érdekében. Ha igen tegyük meg, ha pedig nem, akkor ne szorongjunk olyan dolgok miatt, ami nem rajtunk múlik.

„Az aggodalom teljesen hasztalan. Nyugodj meg. Ha egy problémára van megoldás azt úgyis megleled, ha pedig nincs rá megoldás, az aggódás sem segít.”

Dalai Láma Hatékony módszer az aggódás kezelésére a mindfullness, ami lényegében a jelenben maradás művészetét jelenti. Helyezzük figyelmünket arra, hogy mit érzünk most, milyen folyamatok zajlanak a testünkben, mi vesz minketkörül. A mindfullness módszereiről sokat olvashatunk az interneten, de számtalan ezzel foglalkozó tanfolyam is a rendelkezésünkre áll, ha szeretnénk elmélyedni a témában.

Elcsépelt lehet, de annál hasznosabb eszköz a hálaadás. Ha elégedetlennek érezzük magunkat, akkor gondoljuk végig mi az, amink már megvan vagy mik az erősségeink. Eleinte lehet nehezebben megy, de mint mindenben, itt is igaz, hogy a gyakorlás teszi a mestert: minél többször csináljuk, annál könnyebben fog menni és egy idő után már automatikusan fogjuk végezni. Vezethetünk hálanaplót, de az is elég, ha leülünk pár percre és csendben végiggondoljuk mi miatt érezhetjük magunkat hálásnak.

„Amikor hálával telve élünk, az élet többet ad abból, amiért hálásak vagyunk.” Lewis Howes